Jak napisać dobrą kartę postaci?

Go down

Jak napisać dobrą kartę postaci?

Pisanie by Mistrz Gry on Nie Lis 28 2010, 15:45

Czy miałeś kiedykolwiek do czynienia z „charakterystyką”? Na pewno tak! W szkole, na języku polskim każdy z nas choć raz był zmuszony do napisania takiej. Wielu nie podołało temu zadaniu, ale wątpię, by któryś z nich zechciał zarejestrować się na forum tego typu. Wierzymy, że ty należysz do tego grona, które napisało choć jedną dobrą charakterystykę i wie, jak należy się do tego zabrać.
Jeśli jednak masz jakieś wątpliwości, przedstawiamy poradnik tworzenia dobrych kart postaci. Kierując się naszymi wskazówkami z całą pewnością stworzysz idealną charakterystykę własnej postaci.
No to – zaczynajmy!

Przede wszystkim, należy zacząć od dawnych osobowych. Jest to pierwsze spotkanie z Twoją postacią, dlatego też dobrze by było, by jej opis zachęcił nas do gry z tobą, a nie wręcz przeciwnie.
Pamiętając o tym, że jest to forum oparte na sadze "Harry Potter", osadzone we współczesnym świecie, musisz dobrze zastanowić się nad nadaniem właściwego imienia i nazwiska swojej postaci. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że zapewne z mody wyszło wiele tradycyjnych imion, a także zaczęto pobierać się z przedstawicielami innych narodowości, ale prosimy by imiona i nazwiska w miarę możliwości pochodziły z języka angielskiego i były klimatyczne.

Wiek jest dosyć istotną informacją. W zależności od niego, każda osoba zachowuje się inaczej – młody jest bardziej „wyluzowany”, dorosły nieco poważniejszy. Zastanów się, jaka ma być twoja postać już w tej chwili.

Status majątkowy jest punktem, wynikającym z rzutu kostką, który wykonujesz w banku.


Podobno charakter jest napisać najtrudniej, my w to jednak nie wierzymy! Nie jesteśmy cudotwórcami, ani nadludźmi, a jednak potrafimy napisać te stronę Worda opisu samych cech człowieka! Wydaje Wam się to być niemożliwe? Nic bardziej mylnego!
Zastanów się na początek nad samym sobą i spróbuj opisać własny charakter. Od czego byś zaczął? Może na dobry początek zainteresowania. Hobby wielu z nas może zająć nawet kilka stron! Wystarczy teraz jeszcze rozpisać te pojedyncze słowa, ubarwić je, wytłumaczyć, o czym w nich chodzi, dać przykłady i już mamy bogaty opis.
Teraz dodajmy do tego jeszcze umiejętności naszej postaci. Ma talent do pakowania się w kłopoty? Wspaniale! Teraz jeszcze opisz dokładnie, jak wygląda to w praniu i masz gotowy kolejny punkt charakteru Twej postaci!
Usposobienie też jest bardzo istotne. Jaki ma sposób życia? Jakie nastawienie do świata, ludzi? Jakie są jego poglądy, jaki stosunek do otoczenia?
Ilu ludzi jest na świecie, tyle różnych charakterów. Oto kilka archetypów, z których możecie skorzystać:

Potwór – „Miły panie… To nie sadyzm, to tylko środki zapobiegawcze” – Potwory nie posiadają sumienia, jest im kompletnie zbędne, a zapewne by zawadzało, gdyby tylko je mieli. Kolejną widoczną rzeczą po braku sumienia jest najpewniej wrodzony sadyzm, czasem masochizm, często, chodź nie zawsze, agresja.

Błazen – Po prostu lubi robić z siebie idiotę, czasem bez powodu, a czasem zupełnie celowo. Ten archetyp całkiem nieźle łączy się z intelektualistą. Często, nie zawsze, błaźni mają jakieś mroczne sekrety, które ukrywają pod idiotyzmem, albo wielką inteligencję.

Intelektualista – To archetyp bardzo rozległy, jednak zwykle pewne słowo łączy postacie tego pokroju – ciekawość. Zwykle, bo nie zawsze.

Cwaniaczek – „Aby się nie zmęczyć – wykorzystaj innych”. Dobry archetyp do odgrywania postaci złych i idealny, do łącznia z błaznem bądź intelektualistą. Przy wyborze tego archetypu również liczy się konsekwencja w odgrywaniu postaci, która na swoją rzecz wysługuje się wszystkim i wszystkimi.

Opiekun – „Ponad wszystko będę ich chronić”. Może opiekować się wszystkimi, warstwą społeczna, grupą, bądź jedną wybraną osobą. Niemniej, najważniejsze jest dla niego ochrona tych osób, lub tej konkretnej osoby – jest w stanie bez wahania oddać za nią/nich wszystko.

Następnym punktem jest wygląd. Najłatwiej rozpocząć opisywanie od ogółów. Czy postać owa rzuca się w oczy, czy może ginie w tłumie przez swoją przeciętność? Można dodać także coś na temat podejścia postaci do swojego wyglądu – czy jest on istotny, czy też całkowicie obojętny?
Następnie spójrzmy na włosy. Są gęste? Ciemne? Długie? Odziedziczył je po matce, ojcu, babce, dziadku… Spina je? Są rozwiewane przez wiatr? Kiedy zmokną – puszą się i kręcą, czy też przyklejają do ciała? Zakłada je za uszy? Czochra? Przygładza? Wiecznie czesze? Zaplata warkoczyki, lub po prostu coś w nie wplata? Są jego dumą, a może wcale ich nie lubi? Jest dużo możliwości – wystarczy je tylko sobie uzmysłowić i wykorzystać. Przypomnij sobie, co twoi znajomi robią ze swoimi włosami i opisz to, co widziałeś.
Brwi – mogą być krzaczaste, bądź rzadkie; długie, albo krótkie; mogą łączyć się w jedną, albo być bardzo rozsunięte. Być może Twoja postać o nie dba, a może wcale się nimi nie przejmuje? Są wiecznie wygięte w geście niezadowolenia, zamyślenia, zdziwienia? A może Twoja postać co jakiś czas unosi jedną z nich?
Oczy. Przede wszystkim zastanów się nad ich kształtem – są małe, duże, owalne, lekko skośne? Jedno jest mniejsze od drugiego? Okolone gęstymi rzęsami? A może te rzęsy są tak jasne, że prawie ich nie widać? Osadzone są blisko siebie, czy też odsunięte na przeciwne krańce twarzy? Jaki jest ich kolor? Czy zmienia się wraz ze zmianami pogody i nastroju Twojej postaci? Czy oczy te wyrażają uczucia – odbijają się one w nich, jak w lustrze, czy też są „martwe”?
Nos może być prosty, nieco zadarty, duży, mały, zgrabny, piegowaty, o szerokich nozdrzach, rozszerzających się, gdy postać kłamie. Może być długi i haczykowaty. Wokół niego widać zmarszczki? A może schodzi z niego skóra, bo poddawana jest ona mocnemu promieniowaniu słonecznemu?
Usta także mogą być różnej wielkości. Jedna warga może być większa od drugiej. Mogą pojawiać się na nich pojedyncze pieprzyki. A może są popękane? Jasne, czy ciemne? Twoja postać lubi je przygryzać, albo skubać? Często układają się w uśmiech, czy też wiecznie pozostają poważne, albo nawet smutne?
Cera jest jasna, ciemna, delikatna, upstrzona piegami?
W uszach nosi kolczyki?
Szyja jest długa i szczupła, czy też krótka? Nosi na niej jakiś naszyjnik, medalion?
Ramiona są szerokie, czy też drobne? Szczupłe, czy też masywne? Można dojrzeć na nich jakąś bliznę? Znamię? Szczególnie dużo pieprzyków? Tatuaż?
Czy Twoja postać jest wysoka? Niska? Chuda? Gruba? Ma długie nogi? Szczupłe ręce? Dłonie pianisty, malarza? Brudne paznokcie?
Czy gestykuluje? A może woli trzymać dłonie w kieszeni? To wiąże się także z charakterem – jeśli jest spokojny i opanowany gestykulacja będzie raczej znikoma.
Jak jest z mimiką? Widać po nim wszystkie emocje, czy też wręcz przeciwnie? Lubi robić dziwne grymasy? Złośliwie się uśmiechać? Przewracać oczami? Kiedy myśli pomiędzy brwiami pojawia się zmarszczka?
W co się ubiera? Jeśli jest to kobieta, to czy lubi typowo damskie stroje, czy też woli te bardziej męskie? Lubi dodatki, czy raczej stawia na prostotę i minimalizm? Ubiera się nowocześnie, czy też hołduje tradycyjnym ciuchom? Identyfikuje się z jakąś subkulturą? Jeśli tak to z całą pewnością Emo będzie ubierać się inaczej, niźli Księżniczka...
Spójrzcie jak tego jest wiele!!! Jeśli by to jeszcze dodatkowo dokładnie opisać sam wygląd zająłby nam dwie strony wordowskie!

Rodzina to kolejny punkt, który naprowadza nas niejako na cechy Twojej postaci. Jeżeli urodziłeś się w patologicznej rodzinie będziesz niespokojny, nerwowy, ze skłonnościami do depresji, bądź też porywczy, okrutny, ze skłonnościami do przeróżnych wykroczeń i łamania prawa. Osoba z dobrego domu, która wychowana była w poszanowaniu dla prawa, miała kochających rodziców raczej będzie bez wątpienia grzecznym uczniem, szanującym regulamin.
Rzecz jasna, należy pamiętać także, że postać, chowana pod kloszem, czy jak kto woli – pod maminą spódnicą, może wykazać się ogromną ciekawością i pójść śladami rzezimieszków, zaszyć się w jakiejś norze i parać brudnymi interesami (bądź po prostu skończyć jako jedna z St. Trinian! ;P). Dlatego też ważne jest, byś dobrze przemyślał także i ten punkt Twej karty postaci.

I na koniec historia. Nie będziemy się w tym punkcie szczególnie rozpisywać. To znaczy – my Admini, bo Wy rozpiszecie się jak najbardziej możecie. My natomiast ograniczymy się do podania kilku przydatnych punktów, według których możecie napisać naprawdę rozbudowaną historię Waszej postaci.
- Gdzie postać się urodziła?
- Jacy byli jej rodzice?
- Kim byli jej rodzice?
- Czy słuchała rodziców?
- Czy miała rodzeństwo?
- Jakie było to rodzeństwo?
- Czy się dogadywali?
- W jakich warunkach postać dorastała?
- Czy rodzina ją akceptowała?
- Czy w młodym wieku odkryła jakieś talenty?
- Czy imponowała komuś?
- Czy miała kolegów i koleżanki w młodości?
- Czy bała się czegoś?
- Czy miała jakieś problemy?
- Czy odnajdywała się w towarzystwie?
- Czy wpadła w jakiś nałóg?
- Czy zakochała się?
- Czy miała wrogów?
- Czy łamała prawo?
- Czy gdzieś już pracowała?
- Czy miała jakieś ulubione miejsce do którego lubiła chodzić?
- Czy zrobiła coś złego?
- Czy miała zwierze?
Najlepiej po prostu zacznijcie od początku i spiszcie wszystkie wydarzenia z życia Waszej postaci, aż do momentu, w którym jest teraz.

A teraz nie pozostało nam już nic innego, jak życzyć Wam powodzenia i owocnej prac nad kartami Waszych postaci. Nie spieszcie się z nimi – przemyślcie je, spiszcie wszystkie Wasze myśli i ułóżcie je w logiczną całość. Postarajcie się także nie popełniać błędów. Jeśli macie problem z przecinkami odsyłamy do [url=]zbioru zasad pisowni[/url].

Administracja.
avatar
Mistrz Gry

Liczba postów : 619
Dołaczył : 28/11/2010

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach